Psychomotorický vývoj s Lenkou Arimiyawu.
Povíme si různá tajemství a detaily ohledně prvního stoupání miminek. Není stoj jako stoj:-D. Když se miminko poprvé postaví, má z toho obrovskou radost! Konečně vidí mnohem dál! Je to chvíle štěstí i pro mnohé členy rodiny. Představa, že čím dříve miminko stojí, tím více je inteligentní, je velmi silně zažitá a také lákavá.
Pravda je, že zvídavá a velmi pohyblivá miminka si mohou stoupat dříve, první klátivivé vytažení do stoje můžou miminka klidně předvést už na konci sedmého měsíce. Tento stoj však bývá velmi nekvalitní. Poznáte to podle toho, že miminko stojí na špičkách, má přizvednuté patičky, křečovitě se drží, nebo se klátí. Takový stoj je velmi nebezpečný! Když miminko přejde od plazení po bříšku rovnou ke stoji a chůzi, nenávratně se poškodí vývoj klenby nožní a kyčelních kloubů. Nekvalitní stoj ovlivní i vývoj páteře, miminko bude v dospělosti ohrožené například výhřezem meziobratlové ploténky. Pro zdravý psychomotorický vývoj musí miminko projít klíčovou vývojovou fázi – lezení po čtyřech.
Vliv lezení
Při lezení uzrává hned několik věcí najednou – posilují se svaly trupu, rozvíjí se pohyby kyčelních kloubů, kyčelní kloub se tvaruje jinak, připravuje se lépe ke stoji. Vyvíjí se koordinace pravé a levé strany těla, a propojení pravé a levé hemisféry. Lezení po čtyřech má dvě fáze – pomalé „robotické“ lezení, a lezení velmi rychlé. Obě fáze jsou důležité.
Jak jednou miminko objeví rozhled, už se mu nechce vrátit zpátky dolů k podlaze. Proto maminky i celá rodina musí rozumět tomu, proč miminko trpělivě sundávat dolů, a pomáhat mu s rozvojem lezení. Určitě doporučuji navštívit dětského fyzioterapeuta, pokud si miminko stoupá, ale nevypadá to, že bude lézt po čtyřech. Stačí dodržet několik zásad, a z nebezpečné situace navedete miminko správným směrem.
Jak poznáme, že je miminko je připravené pro stoj? Miminko umí lézt po čtyřech, umí si kleknout u stoličky, kleknout na jedno kolínko a druhou nohou si nakročit. Když miminko stojí, využívá celou plosku nohy.